Okçuluk Hakkında Bilgi Edinelim

Okçuluk - Ok ve Yay

Okçuluk. Kökeni insanoğlunun avcılık günlerine dayanan, oku bir yay aracılığıyla hedefe göndermeyi amaçlayan spor dalı. Okçuluk ilk kez 1904 Yaz Olimpiyatları’nda olimpik programa alınmış, 1972’den beri hiç ara vermeden programlarda yerini almaktadır. Bu branş içerisinde ilk dönemlerde Fransa, Belçika ve Büyük Britanya söz sahibiyken, daha sonralarda ABD, Rusya, İskandinav ülkeleri, İtalya ve Kore bu ülkeleri takip etmiştir. 1931’de kurulan ve hala 140 ülkenin üye olduğu Uluslararası Okçuluk Federasyonu (FITA – Fédération Internationale de Tir a l’Arc) okçuluk spor  dalında en büyük otoritedir ve okçuluk hakkında bilgi edinilmesi ve bu spor dalına yönelinmesi için bir çok çalışmalar yapmıştır.

Ekipman ve kurallar

Yaylar(yaygın kullanılan türleri için bkz: Olimpik yay,Makaralı yay), fiber, ahşap, karbon veya çelikten imal edilir. Yayın esnek maddesi solar kauçuktan yapılır. Buna mirsin adı verilir. Bilinen ilk kompozit (çok parçalı) katı yay Hunlar tarafından yapılmıştır. Oklar ise fiber, karbon, alüminyum tahta veya çelikten olabilir. Oklar kompozit olarak birkaç malzemenin birlikte kullanılması ile de yapılabilir. Okun arkasında oku yönlendiren 3 tane tüy bulunur. Oklar 60 ila 71 cm uzunluğunda, ağırlıkları ise 20 ila 28 gram arasında olmalıdır. Hedef, çember çizgilerle beş renge boyanır. Bu renkler merkezden dışa doğru sırasıyla sarı, kırmızı, mavi, siyah ve beyazdır. Her renk şerit de ikiye ayrılır. Böylece hedef içten dışa doğru 10’dan 1’e inen sayılarla numaralanır. 122 cm çapındaki hedef 70, 60,20 metre atışlarında, 80 cm çapındaki hedef ise 50 ve 30 metre atışlarında kullanılır. Salon yarışlarında; 25 metre uzaklıktaki hedefin çapı 60 cm, 18 metre uzaklıktaki hedefin çapı ise 40 cm olmalıdır.

Her ok hedefte vurduğu yere göre puan alır. Bir ok halkaları ayıran çizginin tam üzerine saplanmışsa daha yüksek olan puanı alır. Uluslararası yarışmalarda erkekler iki turda 144’er ok atarlar. Her turda okçu 70, 50 ve 30 metreden hedefe üçer düzine ok atar. Bayanlarda 4 ayrı mesafeden 3’er metredir. Okçular her seferinde sayılarını okumadan önce 6 atış yaparlar. 50 ve 30 metreden daha küçük hedefe yaptıkları atışlarda ise 3 atışta bir sayı okunur. Bir yarışmada her sporcu toplam 288 atış yapar.Hedefin çapı ok atış uzaklığına göre belirlenmiştir. Yarışmanın birincisi toplam puana göre belirlenir. Kol ve sırt kaslarını , göz koordinasyonunu geliştiren bir spordur.

Ok ve Yay Ekipmanlarına Nasıl Sahip Olabilirim?

Okçuluk hakkında bilgi edindik. Okçuluk sporlarına olan ilginiz, av sevginiz, sizi sitemizdeki ok ve yay ürünlerine yöneltecektir. Daima en uygun fiyatlarla, Türkiye’nin her yerine kaliteli üreticilerden özenle seçtiğimiz okçuluk ürünlerini sizler için bir araya getirdik. Sporcu ruhunuz ve av sevginiz için bu ürünlere sahip olmak sadece bir tık ötenizde.

Ok ve Yay Ürünleri İçin Tıklayın

Okçuluk Hakkında Bilgi Edinelim